bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online Pe HaiSaRadem.ro vei gasi bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online. Nu ne crede pe cuvant, intra pe HaiSaRadem.ro ca sa te convingi.
RO  DE
  http://www.kutyahon.de/erdelyi.templomok/marosfelfalu/index.html

    Erdély nagy híressége a marosfelfalusi romtemplom, amely a tatárjárás idejében épült.
    A régi, egyhajós templomot a XIII. század második felében, a Maros árterületén, valószínüleg IV. Béla (1235-1270 ) betelepített szászai építették. Marosi terméskőből és téglából készült félköríves szentélyét gömbboltozat fedi. Későbbi időre tehető a templom keresztboltozatos nyugati bővítése és csúcsos diadalíve, mely a hajó minden részletével együtt Zsigmond korának (1387-1437) építészetére vall. ( körtetagos csúcsíves nyugati ajtó, lóhereíves déli ablak ) Valószínűnek tartható, hogy a XX. század hajnalán még látható falfestményeket a XIII. század utolsó negyedében alkották.
    A napjainkban kivehető kevés foltot ezért a homoródi evangélikus templom régi szentélyében találhatóakkal együtt, erdélyi freskófestészetünk legkorábbi emlékei között kell számon tartanunk!
    Ide tartozik a következő helységtörténeti adalék :
    „ A XX. század eleji felvételeken látható, hogy a templom nyugati homlokzata előtt fa harangláb állt. A harangláb elbontásakor-ennek alapjából került elő a sekrestyeajtó kőkeretének felső része. A templom nyugati és déli bejárata előtt fa portikusz állt. A templom és harangláb zsindellyel volt fedve.” (Vajda Domokos, Marosfelfalu református lelkésze.)
    A XX. század elején a gyülekezet elhatározta egy új, reprezentatívabb templom építését a főutca mellé. Az új templom építéséhez a régi templom anyagát építőanyagnak akarták felhasználni. A bontást megelőzendő a Műemlékek Országos Bizottsága (MOB) Éber László bizottsági tagot küldte ki a templom műrészleteinek megvizsgálása végett.
    Ifj. Kiss Lajos marosfelfalusi református lelkész 1908. április 3-án bejelentette, hogy a marosfelfalusi református templom a következő hónapban le fog bontatni, a templomot szakértőkkel megvizsgáltatták. A vizsgálatok folyamán megállapították, hogy az építészeti szempontból is érdekes templomban értékes freskó festmények vannak, miért is a régi templomnak sértetlen állapotban levő fönntartása iránt intézkedtek.
    “A MOB a falképek kifejtésével és lemásolásával Jámbor Lajos festőművészt bízta meg. A falképek feltárása és lemásolása megtörtént, a MOB az Egyházkerületnél és Maros-Torda vármegye főispánjánál tett közbenjárása eredményeképpen annyit tudott elérni hogy a régi templomot nem bontották le, illetve a templom anyaga értékében a gyülekezetet kárpótolták.” (Vajda Domokos)
    Az egyezség szerint a gyülekezetnek a régi templomot továbbra is gondozni és használni kellett volna a nagyobb nemzeti ünnepekkor. Az első világháború után, megszünvén a MOB joghatósága, a templomot sorsára hagyták, olyannyira hogy a 70-es évek végére a románkori boltozat egy része is beomlott.
    Az ekkor kezdeményezett állapotmegóvás tervét Keresztes Gyula marosvásárhelyi építész készítette el. A boltozat beomlott részét visszafalazták, a templombelsőt megszabadították az aljnövényzettől és az épületet két rácsos ajtóval zárhatóvá tették.
    Az 1908-as fényképfelvételek és a Jámbor Lajos által készített akvarellmásolatok alapján bizonyosra vehetjük, hogy a szentély valamikor teljesen ki volt festve.
    A boltozaton, a keleti szentélyablaktól balra a keresztről való levételt láthattuk. (Balogh Jolán ezen a képen olasz hatást vélt felfedezni.) Mellette, jobbkézre a Feltámadott Krisztust festették meg dicsfényben. A keleti és déli ablak között az Utolsó Ítéletet ábrázolták.
    „A szentélyzáródás északi oldalán az alsó és felső regiszterek határát a keleti ablak alsó széle adja meg. Az alsó regiszterben (az ablak alatt) téglalap alakú keretekben szentek mellképei sorakoznak. Számuk 12 lehetett. Valószínüleg a szentély északi oldalától a déli oldalig terjedtek. Az északi szentélyfal lunettájában, a sekrestyeajtó fölött a Keresztrefeszítés töredékes jelenete volt látható. A kép tengelyében a keresztrefeszített Krisztus, tőle jobbra és balra figurák körvonalai. A jelenet mögött, bal oldalon egy város vörössel megfestett körvonalait lehetett kivenni ." (Vajda Domokos)
Szent Katalin Szent Lőrinc
    A diadalív szentély felőli, északi oldalán Szent Borbála alakját lehetett látni, a déli falon, hasonló bordó háttér előtt, a bal kezében kereket tartó Szent Katalint. Ruhája zöld színű, köpenye sárgásfehér. A szentély déli falán, a diadalív és az ablak között, Szent Lőrinc diakónust ábrázolták.
    A diadalív bélletén az okos és a balga szüzek voltak láthatók. „A kisméretű kocka alakú
Okos szüzek Balga szüzek
jeleneteket keskeny vörös sáv keretezte, hátterük bordó színű volt. A vékony, gótikus figurák színe fekete vagy világos-narancsos volt. Az okos szüzek fején háromágú korona volt, a lámpást lefele tartó balga szüzek mellett hasonló korona, megdőltve." (Vajda Domokos)
    Marosfelfalu romtemplomának a XXI. század elején talán egyedüli, részben még felismerhető falfestmény- maradványaként a szentély déli gótikus ablaka bélletének V betű alakú dekoratív festését tarthatjuk számon.
    "A falképek fresco-secco technikával készültek, nagyobb részt az utóbbiban, ugyanis a színek a legtöbb helyen visszaoldhatók voltak. Ugyancsak emiatt a legtöbb helyen falfestmény helyett csak a vastag fehér meszelt alap volt látható, rajta néhány bizonytalan színfolttal. Az elsimított vakolatra egy vastag mészréteg került majd erre festettek rá. A szentek glóriáit és a fölszentelési keresztek köreit körzővel karcolták be. Ezek a bekarcolások néhány helyen ma is láthatók." (Vajda Domokos)

© 2006, by Rácz István